FFAF30UA60S
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO3PF
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
FFAF30UA60S PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Last Time Buy
Diode Configuration:-
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.2 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C