DFLS1100Q-7
Description
DIODE SCHOTTKY 100V POWERDI123
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DFLS1100Q-7 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:860 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:36pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:POWERDI®123
Supplier Device Package:PowerDI™ 123
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C