APT15D60BG
Description
DIODE GEN PURP 600V 15A TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
APT15D60BG PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):80 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:150 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C