DZ600N14KHPSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.4KV 735A MODULE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DZ600N14KHPSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1400 V
Current - Average Rectified (Io):735A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 2200 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 mA @ 1400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module
Supplier Device Package:Module
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C