FERD20S100SH
Description
DIODE RECT 100V 20A I-PAK
DataSheet
FERD20S100SH PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:780 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-251-3, IPak, Short Leads
Supplier Device Package:I-PAK
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)