PMEG100T050ELPEZ
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A CFP15B
DataSheet
PMEG100T050ELPEZ PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:810 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):12 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:2.5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:410pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device Package:CFP15B
Operating Temperature - Junction:175°C