V10P12-M3/87A
Description
DIODE SCHOTTKY 10A 120V TO-277A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
V10P12-M3/87A PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:820 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:400 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device Package:TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C