BAS40LSYL
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
BAS40LS/SOD882BD/XSON2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BAS40LSYL PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 40 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:5pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-882
Supplier Device Package:DFN1006BD-2
Operating Temperature - Junction:150°C