PMEG3005ET,215
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOT23
DataSheet
PMEG3005ET,215 PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:430 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:150 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:70pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package:TO-236AB
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)