RF201L4SDDTE25
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
FAST RECOVERY DIODE (AEC-Q101 QU
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RF201L4SDDTE25 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 1.5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:PMDS
Operating Temperature - Junction:150°C