SBRT6U20LP-7
Description
DIODE SBR 20V 6A U-DFN3030-8
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBRT6U20LP-7 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:450 mV @ 6 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-PowerUDFN
Supplier Device Package:U-DFN3030-8
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C