VS-15EVL06HM3/I
Description
DIODE GEN PURPOSE 600V SLIMDPAK
DataSheet
VS-15EVL06HM3/I PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, eSMP®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:SlimDPAK
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C