GP2D030A120B
Manufacturer
SemiQ
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 30A TO247-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
GP2D030A120B PDF
Type Description
Series:Amp+™
Package:Tube
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):30A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 30 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:60 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:1905pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C