TST20L120CW C0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 10A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
TST20L120CW C0G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:930 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-3
Supplier Device Package:TO-220AB
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C