VS-20TQ045STRR-M3
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 20A TO263AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-20TQ045STRR-M3 PDF
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:570 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:2.7 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:1400pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263 (D2Pak)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C