SNSR20F20NXT5G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 2A 2DSN
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SNSR20F20NXT5G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):2A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:470 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:150 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-XDFN
Supplier Device Package:2-DSN (1.6x.80)
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)