PMEG050V150EPDAZ
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 15A CFP15
DataSheet
PMEG050V150EPDAZ PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):20 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:570pF @ 10V, 1MHz
Supplier Device Package:CFP15
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)