RB530CM-60T2R
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 100MA VMN2M
DataSheet
RB530CM-60T2R PDF
Type Description
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 15 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package:VMN2M
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)