GDZ20B-G3-08
Description
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323
DataSheet
GDZ20B-G3-08 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):20 V
Tolerance:±4%
Power - Max:200 mW
Impedance (Max) (Zzt):85 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C