BZV49-C5V6,115
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 5.6V 1W SOT89
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZV49-C5V6,115 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6 V
Tolerance:±5%
Power - Max:1 W
Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 50 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C