BZT52C6V2S RRG
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323F
DataSheet
BZT52C6V2S RRG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2 V
Tolerance:±5%
Power - Max:200 mW
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:2.7 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)