BZT52-C39J
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 39V 350MW SOD123
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZT52-C39J PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):39 V
Tolerance:±5.1%
Power - Max:350 mW
Impedance (Max) (Zzt):75 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 27.3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C