BZX84W-C12X
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 12V 275MW SOT323
DataSheet
BZX84W-C12X PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):12 V
Tolerance:±5%
Power - Max:275 mW
Impedance (Max) (Zzt):25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)