BZX84B43-E3-08
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23-3
DataSheet
BZX84B43-E3-08 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):43 V
Tolerance:±2%
Power - Max:300 mW
Impedance (Max) (Zzt):150 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 30.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C