
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 8.2 V |
| Tolerance: | - |
| Power - Max: | 500 mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 50 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100 nA @ 6.2 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5 V @ 200 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package: | MicroMELF |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10000 |
Current price of BZM55B8V2-TR3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DIODE ZENER 8.2V 1.25W DO214AC
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123
XTAL OSC VCXO 270.0000MHZ LVPECL
DIODE ZENER 8.2V 500MW MICROMELF
CONN RCPT HSNG FMALE 7POS PNL MT
MOTOR CABLE