BZG05C13-M3-18
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 13V 1.25W DO214AC
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZG05C13-M3-18 PDF
Type Description
Series:BZG05C-M
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):13 V
Tolerance:±6.54%
Power - Max:1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 10 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)