2EZ56D5DO41E3
Description
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL
DataSheet
2EZ56D5DO41E3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):56 V
Tolerance:±5%
Power - Max:2 W
Impedance (Max) (Zzt):55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 42.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C