BZX284-C15,135
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 15V 400MW SOD110
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZX284-C15,135 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):15 V
Tolerance:±5%
Power - Max:400 mW
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C