BZT55B68 L0G
Description
DIODE ZENER 68V 500MW MINI MELF
DataSheet
BZT55B68 L0G PDF
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):68 V
Tolerance:±2%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):160 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 51 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)