TA20061803DH
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
SCR PHASE CTRL 600V 1800A
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
TA20061803DH PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Structure:Single
Number of SCRs, Diodes:1 SCR
Voltage - Off State:600 V
Current - On State (It (AV)) (Max):1800 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):2820 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):4.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):36500A, 40000A
Current - Hold (Ih) (Max):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)