SRR6012D1TP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SCR 600V 12A TO252
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
SRR6012D1TP PDF
Type Description
Series:SR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Off State:600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):6 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.8 V
Current - On State (It (AV)) (Max):7.68 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
Current - Off State (Max):10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):100A, 120A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)