Q8010LH5TP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
ALTNSTR 800V 10A 50-50-50 MA TO2
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
Q8010LH5TP PDF
Type Description
Series:Qxx10xHx
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):50 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)