CCS020M12CM2
Manufacturer
Wolfspeed - a Cree company
VIGOR # :
Description
MOSFET 6N-CH 1200V 29.5A MODULE
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
CCS020M12CM2 PDF
Type Description
Series:Z-Rec®
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
FET Type:6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss):1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:29.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:98mOhm @ 20A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 1mA (Typ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:61.5nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:900pF @ 800V
Power - Max:167W
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)