STL10N65M2
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 650V 4.5A POWERFLAT
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STL10N65M2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1Ohm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:10.3 nC @ 10 V
Vgs (Max):±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:315 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):48W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)