STF10NM60N
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO220FP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STF10NM60N PDF
Type Description
Series:MDmesh™ II
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:550mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:19 nC @ 10 V
Vgs (Max):±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:540 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):25W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)