R6004ENDTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 600V 4A CPT3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
R6004ENDTL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:980mOhm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:15 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:250 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):20W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)