IXFP36N30P3
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 300V 36A TO220AB
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IXFP36N30P3 PDF
Type Description
Series:HiPerFET™, Polar3™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:36A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:110mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:30 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2040 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):347W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)