FDP090N10
Description
MOSFET N-CH 100V 75A TO220-3
DataSheet
FDP090N10 PDF
Type Description
Series:PowerTrench®
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:9mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:116 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:8225 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):208W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)