IPN50R1K4CEATMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 500V 4.8A SOT223
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPN50R1K4CEATMA1 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™ CE
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):13V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.4Ohm @ 900mA, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 70µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:8.2 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:178 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):5W (Tc)
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)