PMPB20XPEAX
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 20V 7.2A DFN2020MD-6
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
PMPB20XPEAX PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:7.2A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:23.5mOhm @ 7.2A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:45 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2.945 nF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1.7W (Ta), 12.5W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)