STI12NM50N
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 500V 11A I2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STI12NM50N PDF
Type Description
Series:MDmesh™ II
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:380mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:30 nC @ 10 V
Vgs (Max):±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:940 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):100W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)