IRFR12N25DPBF
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 250V 14A DPAK
DataSheet
IRFR12N25DPBF PDF
Type Description
Series:HEXFET®
Package:Tube
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:260mOhm @ 8.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:35 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:810 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):144W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:D-Pak
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AO3459
AO3459
MOSFET P-CH 30V 2.6A SOT23-3