SI1067X-T1-GE3
Manufacturer
Vishay / Siliconix
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 20V 1.06A SC89-6
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
SI1067X-T1-GE3 PDF
Type Description
Series:TrenchFET®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:1.06A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:150mOhm @ 1.06A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:950mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:9.3 nC @ 5 V
Vgs (Max):±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:375 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):236mW (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)