IXTK240N075L2
Description
MOSFET N-CH 75V 240A TO264
DataSheet
IXTK240N075L2 PDF
Type Description
Series:Linear L2™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:240A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:7mOhm @ 120A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:546 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:19000 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):960W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)