FD1400R12IP4DBOSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 1400A 7700W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FD1400R12IP4DBOSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):1400 A
Power - Max:7700 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 1400A
Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:82 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C