FZ2400R17HP4B28BOSA2
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MODULE 1700V 4800A
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FZ2400R17HP4B28BOSA2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):4800 A
Power - Max:15500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.25V @ 15V, 2400A
Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:195 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C