GSID150A120S5C1
Manufacturer
SemiQ
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 285A 1087W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
GSID150A120S5C1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:-
Configuration:Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):285 A
Power - Max:1087 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:21.2 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)