APTGT100A60T1G
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IGBT MODULE 600V 150A 340W SP1
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APTGT100A60T1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):150 A
Power - Max:340 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:6.1 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)