FF225R17ME4PB11BPSA1
Description
FF225R17 - IGBT MODULE
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FF225R17ME4PB11BPSA1 PDF
Type Description
Series:EconoDUAL™ 3
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.7 V
Current - Collector (Ic) (Max):450 A
Power - Max:20 mW
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 225A
Current - Collector Cutoff (Max):3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:18.5 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C