FP75R12KT4PB11BPSA1
Description
FP75R12 - IGBT MODULE
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FP75R12KT4PB11BPSA1 PDF
Type Description
Series:EconoPIM™3
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
Current - Collector (Ic) (Max):150 A
Power - Max:20 mW
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:4.3 nF @ 25 V
Input:Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C